Produktionstekniker & montör till Datek i Tumba

Produktionstekniker & montör till Datek i Tumba

Datek tillverkar och servar radiostyrningsteknik och är nischat mot att utveckla kundanpassade radiosystem till industrier. Systemen har stort fokus på säker, effektiv och ergonomisk interaktion mellan människa och maskin. Datek har både utveckling och produktion förlagd till sitt kontor i Tumba, vilket ger ett nära samarbete mellan de olika avdelningarna. 

Vi på Datek har varit pionjärer när det kommer till att använda tekniker som digitalt verifierad radiostyrning, sam- och stafettkörning, onsite- programmering och dubbla processorer i mottagaren som övervakar varandra. Detta har gjort att vi har skaffat oss mycket erfarenhet, och har gjort att vi kontinuerligt har följt och utvecklats i branschen. Datek har funnits i 40 år och är ett familjeägt företag med trippel A-rating. Våra produkter återfinns runt om i världen i varierande miljöer och applikationer. Produktutvecklingen sker alltid med en känsla för etiskt ansvar och vi kommer att fortsätta vårt ihärdiga arbete för säker radiostyrning även i framtiden. 

Just nu söker vi ny personal i produktionen i form av en teknisk skicklig montör.

Som montör kommer du:

 • Bl.a montera mekanik, kretsar & spänningsdelning
 • Bli tilldelad en funktion och arbeta utifrån ritning
 • Arbeta med lödning av kretskort
 • Genomföra egentest på de produkter du har monterar

Krav:

 • 2 års erfarenhet i en liknande tjänst
 • Erfarenhet av mekanik, elektronik & montering
 • Svenska och mycket god engelska

Vi söker dig som är:

Prestigelös & flexibel - eftersom vi är en liten organisation
måste alla vara redo att hjälpa till där det behövs. Vi uppskattar
också ett driv att utvecklas utanför sin arbetsbeskrivning.

Noggrann & händig - Vi arbetar med beställare som ställer
mycket höga krav på säkerhet vilket kräver att du är mycket
strukturerad i ditt arbete

Meriterande om du:

 • B- körkort
 • Relevant utbildning
 • Erfarenhet av egentester 
 • Erfarenhet inom fordonsbranschen

Övrigt:
Start: Till hösten 2020
Arbetstider: Heltid, 8:00 - 17:00
Placering: I Tumba
Anställningsform: Tillsvidare (vi tillämpar 6 månaders provanställning)
Ansökan: Gå vidare till ansökningssidan genom att klicka på länken!

Urvalet sker löpande och dina svar på ansökningsfrågorna ligger
till grund för bedömning av din ansökan.

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor