Kaféansvarig på Tegnérs Bageri i Tullinge

Tegnérs Bageri etablerades våren 2019 och är ett kafé med bageri och konditori i Tullinge. Vi producerar premiumprodukter av olika slag kondis, tårtor, bakelser, bröd och bullar. Utöver det har vi också en kaféverksamhet där vi serverar mackor & lättare lunch. Hitta mer information om oss på vår hemsida: https://www.tegnersbageri.se/ 

Just nu söker vi en erfaren kaféansvarig som kommer arbeta tätt med ägaren för att lyfta Tegnérs Bageri till nästa nivå. Som kaféansvarig erbjuds du ett kul och omväxlande arbete som arbetsledare på en arbetsplats med höga ambitioner. 

Till tjänsten söker vi dig med intresse för mat, kaffe och bakverk och som samtidigt drivs av viljan att ge bästa möjliga service till våra gäster. Du är flexibel, ansvarstagande, och lösningsfokuserad i ditt sätt att arbeta och har ett ekonomiskt och effektiviserande tänk.

Som tjänst kaféansvarig kommer du bland annat:

 • Ha personalansvar
 • Leda och utveckla det dagliga arbetet
 • Vara närvarande i driften och se till att våra gäster får bra service
 • Coacha och inspirera dina kollegor
 • Utveckla arbetet i kallskänken
 • Arbeta med viss administration

Ansvarsområden:

Du ansvarar för hela kaféverksamheten med fokus på service och kallskänk du samarbetar tätt med med bagarna. Du är den som ansvarar för vårt matutbud och den som utvecklar våra mackor, sallader mm. Du ser till att rutiner och policys följs och är även med att etablera nya rutiner och policys vid behov. I arbetet ingår en del administration som t.ex. beställningar, schemaläggning, rekrytering mm. 

Krav:

 • Minst 1 års erfarenhet i liknande roll
 • Du har tidigare arbetat i en roll där du har haft personalansvar
 • 5 års erfarenhet i serviceyrket
 • Svenska & engelska i tal & skrift

Vi söker dig som:

 • Vill vara med och utveckla Tegnérs Bageri till nästa nivå. Du är en person som både har ett öga för vad som behöver utvecklas, vet hur du genomför det och får med dig resten av teamet.
 • Kan hantera stress - Tempot kan emellanåt vara högt och arbetet kräver att du som person är snabb och stresstålig
 • Har en kärlek och stolthet till serviceyrket. Du har en organisatorisk förmåga och gillar att alltid ligga steget före. Du ställer höga krav på dig själv och din omgivning, ser till att verksamheten bedrivs med fokus på en hög kvalité, har god ordning och reda, sist men inte minst har kul på jobbet!

Övrigt:
Start: I början av 2020 
Arbetstider: Heltid 40 timmar i veckan. Blandat förmiddags- och eftermiddagspass.
Även helger förekommer. Caféet är öppet 7- 19 (vardag) och 8- 16 (helger)
Placering: I Kaféet i Tullinge
Vi har kollektivavtal
Ansökan: Skicka din ansökan här!

Urvalet sker löpande och dina svar på ansökningsfrågorna ligger till grund för bedömning av din ansökan.

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor